.

  • +420 774 723 158
  • kancelar [zavináč] mshpraha [tečka] cz
  • Úterý 08:00 - 20:00

Příručka pro děti - Koronavirus

Psychologická služba MV spolu s dalšími odborníky vydala materiál, který pomáhá vysvětlovat dětem koronavirus a současnou situaci. Přístup k dětem je velice důležitý, neboť děti sami nechápou, proč nesmí do školy/školky, proč si nesmí jít hrát s kamarády, co znamená když je jejich kamarád či kamarádka nemocný…? Ilustrovaná brožura a doplňující materiál jsou určené rodičům, učitelům, blízkým, prostě všem, kdo mohou dětem současou situaci vysvětlovat.

Jak používat materiál: „Ahoj, já jsem Korona!“
Vážení občané - rodiče, prarodiče, pedagogové, vychovatelé, psychologové, zdravotníci a další, kteří jste v kontaktu s dětmi,
předkládáme Vám ilustrovanou brožurku pro děti "Ahoj, já jsem Korona". Materiál je určen pro děti malé i větší. Zamyslet nad ním se ale může i dospělý.
S malými dětmi jej probírá rodič, vychovatel nebo jiná blízká osoba, větší děti se mohou nad ním zamyslet samy. Materiál napomáhá rozhovoru o tématu a pochopení dítěte.
Při práci s materiálem je důležité, aby byla navozena klidná atmosféra a dítě se cítilo v bezpečí a podpořeno.
Cílem je vysvětlení základních faktů ohledně koronaviru/COVID-19, seznámení se základními pravidly ochrany a podpora zvládání.
Materiál pomůže nám i dítěti zachytit myšlenky, nejasnosti a normální emoce (strach, úzkost, hněv, smutek). Zároveň pomáhá rozpoznat zdroje dítěte, které mu pomáhají proti negativním emocím, a závěrem se orientuje na pozitivní prožívání. Pokud dovedeme pojmenovat prožívané emoce a uvědomíme si naše zdroje, přispívá to ke stabilizaci a redukci úzkosti u dětí i dospělých.
Materiál byl k překladu laskavě poskytnut jeho autorkou paní Lies Scaut z fakulty Portland Institute for Loss & Transition (USA) a De Weg Wijzer - Centra pro terapii traumatu a zármutku (Belgie), která je odbornicí na ztrátu a psychoterapeutkou. Ilustrátorem je Steven De Soir (biomedicínský vědec a ilustrátor). Je to příklad toho, že společný boj proti nemoci nás spojuje mezinárodně i mezioborově.
Štěpán Vymětal (za tým ICP2020 a kolegy z MV ČR)
Praha 21.3.2020

Materiál je ke stažení zde: Ahoj já jsem Korona

©2021 MSH Praha. Všechna práva vyhrazena webmaster [zavináč] mshpraha [tečka] cz

Search